עיצוב אתר אינטרנט

לאחר שלב האפיון, שכלל תרשים למבנה האתר, יש להעביר את החומר למעצב שיידע לעצב את מראה האתר באופן מקצועי. עלינו לזכור שחשוב שאתר יראה לגולש כאתר מקצועי, חשוב שהאתר יהיה מעוצב היטב – אבל אסור לתת לעיצוב להשתלט על האתר. באתרי תוכן, העיצוב אינו המטרה – הוא אמצעי בלבד. אתרים מקצועיים צריכים להיות מעוצבים בקפידה, אבל העיצוב צריך לשרת את התוכן האיכותי של האתר ולא להוביל אותו.

דגשים בתהליך העיצוב

מטרת עיצוב האתר

א. תהליך העיצוב צריך לקחת בחשבון את מטרת האתר ולהתמקד בהשגת אותן מטרות כבר בשלב העיצוב. תכנון נכון ומוקפד של העיצוב יעזור לאתר להגשים את מטרותיו ויגשים את ייעודו בצורה הטובה והמדויקת ביותר.

ב. זהירות בעיצוב, ישנם מעצבי אתרים הרוצים להיות ייחודיים, ויצירתיים, אבל עיצוב עתיר יצירתיות פוגע לעיתים בשימושיות של האתר.

ג. אתרים שמציגים גימיקים גרפיים (עיצובים דינמיים פרועים, מצגות פלאש, סרטוני וידאו, ריבוי מוגזם של צבעים) – אינם מאפשרים לגולש להתמקד בתוכן האתר, והוא עלול ללכת לאיבוד בים הגימיקים. חשוב לזכור: גולש שלא מוצא את מבוקשו במהירות ובקלות באתר שלכם – יינטש ויעבור במהירות לאתר הבא. עיצוב מקצועי ומוקפד ישמור את הגולש אצלך באתר; עיצוב מוגזם ורעשני – יבריח אותו.

ד. עיצוב נכון של האתר צריך להתייחס למטרות והיעדים של האתר, ולהתמקד בהשגת אותן מטרות כבר בשלב העיצוב. וותרו על גימיקים ועל ייחודיות, שמסיחות את דעת הגולש באתר, פוגמת ביכולת ההתמקדות של הגולש, עודף גרפיקה יגדיל את זמן טעינת הדף, דבר שיפגע בקידום האתר ויבריח את הגולש קצר הסבלנות, מה שעלול לגרום לגוגל לדרג את האתר שלכם כספאם.

ה. אתרים שמציגים גימיקים גרפיים (מצגות פלאש, סרטוני וידאו, עיצובים דינמיים פרועים, ריבוי מוגזם של צבעים) – אינם מאפשרים לגולש להתמקד בתוכן האתר, והוא עלול ללכת לאיבוד בים הגימיקים. חשוב לזכור: גולש שלא מוצא את מבוקשו במהירות ובקלות באתר שלך יינטש ויעבור במהירות לאתר הבא. עיצוב מקצועי ומוקפד ישמור את הגולש אצלך באתר, עיצוב מוגזם ורעשני – יבריח אותו.

עיצוב אתר אינטרנט

עיצוב אתר אינטרנט

ממה להימנע בעיצוב האתר:

הימנעו מפופ-אפים וחלונות קופצים. הימנעו מעודף באנרים באתר. הימנעו מאנימציות מוגזמות ומעודף דינאמיות, זה רצפט בטוח להברחת הגולשים!!! הימנעו מעמוד מקדים גרפי (מבואה ), שרק לחיצה עליו מביאה את הגולש לדף התוכן, פעולה טורדנית לגולשים, שחוזרים שוב לאתר.

מה להדגיש למעצב לפני עיצוב האתר ?

בקשו מהמעצב להיצמד למטרות האתר, לאפיון האתר, בקשו מהמעצב להשתמש בצבעים "נכונים" , ישנה תורה שלמה בנושא הצבעים ומה הצבעים גורמים לאנשים להרגיש. בקשו לבצע שימוש בצבעים שיעודדו את המטרה שלכם.

עיצוב אתר בהתאם לפסיכולוגית הצבעים

בניית אתרים בצבעים הנכונים על פי הפסיכולוגיה של הצבעים היא תהליך משמעותי מאוד בתחום השיווק באינטרנט. השימוש בצבעים נכונים לא רק משדרג את המראה של האתר – הוא משפיע על התנהגות הגולשים. לפני שבוחרים צבעים לאתר צריך להחליט: מהו המסר שאנחנו מנסים להעביר?

ודאי שמתם לב, שהעיצוב של מסעדות מזון מהיר מתאפיין בגוונים חזקים של אדום וכתום? מחקרים מראים שהצבעים אדום והצבע הכתום מעודדים את הסועדים לאכול מהר ולעזוב – וזה בדיוק מה שמסעדות מזון מהיר רוצות שהלקוחות יעשו.
אתרי אינטרנט המיועדים לילדים מעוצבים בד"כ בצבעים בהירים, מכוון שמחקרים מעידים שילדים נוטים להעדפת הצבעים הבהירים לעומת צבעי פסטל או לגוונים כהים. אתרים למבוגרים נוטים לצבעים שחור ואדום, בשל הקונוטציה במינית של הצבעים.

תוכנה לבחירת צבעים לאתר – אדובי קולור

תוכנה חינמית לבחירת צבעים לאתר היא תוכנת אדובי קולור התוכנה מציגה מגוון גדול של פלטת צבעים פופולריים, ובנוסף התוכנה מאפשרת לנו לבחור בעצמנו מבחר של צבעים ואפשריות בהתאם לפרמטרים שבחרנו. ותוכנה מאפשרת לנו לבחור צבעים תואמים ללוגו שלנו, ואם אין לנו לוגו, נוכל להתאים את האתר לפי צבעים של תמונה שמוצאת חן בעיננו. קישור לתוכנה

סיכום

רצוי לזכור שאתר אינטרנט נועד עבור הצופים בו ולא עבור בעל האתר או המעצב, חשוב שהאתר יהיה מעוצב היטב – אבל אסור לתת לעיצוב להשתלט על האתר. באתרי תוכן, העיצוב אינו המטרה – הוא אמצעי בלבד. אתרים מקצועיים צריכים להיות מעוצבים בקפידה, אבל העיצוב צריך לשרת את התוכן האיכותי של האתר ולא להוביל אותו.